Best Software for 2025 is now live!
Show rating breakdown
Save to My Lists
Claimed
Claimed

LessonUp Pricing Overview

LessonUp at a glance

LessonUp always offers you a 30-day free trial Pro subscription.

Experience some of the many features offered in the Pro subscription: how to upgrade your own lesson material, access to lesson library, invite student participation and access to student reports.

Want to get your colleagues or school involved? Have a look at our School subscription and learn more about how LessonUp can be an essential tool for your school!

LessonUp has 3 pricing editions, from £4 to £5.99. A free trial of LessonUp is also available. Look at different pricing editions below and see what edition and features meet your budget and needs.
NamePriceFeatures
Start Subscription
£4.001 teacher Per Month
Try LessonUp's starter subscription to immediately boost student engagement in your classroom by simply uploading existing material and turning it into interactive lessons.
  • Unlimited students
  • Unlimited create and save lessons
  • 20 presentations per month
  • Quiz question, Open question & Mindmap
  • LessonUp Lesson Library
Pro Subscription
£5.991 teacher Per Month
Try LessonUp's Pro subscription to upgrade your learning material into interactive lessons that assess and track student learning and differentiate to individual student needs.
  • Unlimited students
  • Unlimited create and save lessons
  • Unlimited presentations
  • Quiz, Open question, Mindmap, Drag-and-drop, Photo Question, Interactive Video & Poll
  • LessonUp Lesson Library
School Subscription
Starting at £5.7010 teachers or more Per Month
Try LessonUp's School subscription to create a school-wide lesson portfolio. Easy to share within your school's network and promote teacher collaboration on subject material and lessons.
  • All features from Personal Pro subscription
  • Unlimited students
  • Admin environment to manage users
  • Flexible license management
  • Export lessons to PDF (NEW!)

LessonUp pricing & plans

Free Trial is available
Pricing information for LessonUp is supplied by the software provider or retrieved from publicly accessible pricing materials. Final cost negotiations to purchase LessonUp must be conducted with the seller.
Pricing information was last updated on October 09, 2024

Top Rated LessonUp Alternatives

LessonUp Alternatives Pricing

The following is a quick overview of editions offered by other Digital Learning Platforms

GoReact
Essentials
Starting at $70.001 User Per Year
Free, full access for 60 days, no credit card/contract required. Multi-year and volume discounts available.
  • Video quality: SD
  • Upload file size: 4GB
  • Recording, assessment & scoring tools
  • Time-stamped comment and marker tools
Padlet
Free
Free
Membership for one.
  • 3 padlets
  • 20MB/upload
  • 250+ templates
  • 2 minute video recordings
  • 5 minute audio recordings
ThinkUp!
ThinkUp! Curriculum
$13.001 student Per Year
Print curriculum available for Math, ELA(R), and Science
  • Each Teacher Edition is $30, no minimums required
  • TEKS | Math 1–8, ELAR 1–8, Science 3–8, Writing 4 & 7
  • GSE, NCSCoS, CCSS | Math 1–8, ELAR 1–8

Various alternatives pricing & plans

Free Trial is available
Pricing information for the above various LessonUp alternatives is supplied by the respective software provider or retrieved from publicly accessible pricing materials. Final cost negotiations to purchase any of these products must be conducted with the seller.

Explore More